logo

kurumsal hosting
14 Şubat 2012

Sivil memur irtica maillerini itiraf etti

İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ davasında sivil memur Bülen Sarıkahya, 2003 yılında sanal isimlerle köşe yazarlarına atılan elektronik postalarla ilgili itirafta bulundu.

”İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davasının tutuklu sanıklarından sivil memur Bülent Sarıkahya, sanal isimlerle köşe yazarlarına atılan elektronik postaları 2003 yılında 3-4 ay kadar internet kafeden, daha sonra da görev yaptığı Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesinden gönderdiklerini söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, suç tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesinde sivil memur olarak çalışan Sarıkahya’nın çapraz sorgusuna devam edildi.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in ”Nisan 2009’daki İnternet Andıcı’nın ‘güvenlik tedbirleri’ ve ‘izlenen siteler’ şeklindeki eklerini gördünüz mü?” sorusuna Sarıkahya, ekleri gördüğünü belirtti.

Sarıkahya, bu eklerle ilgili sorular yönelten Pekgüzel’e şu yanıtları verdi:

”Taraf gazetesindeki haberden sonra siteler kapatıldı. Bana da nasıl sızdığı soruldu. Araştırdık, internet bilgisayarlarını inceledik. Hacklenmediğini gördük. Mustafa Bakıcı da geldi, haberin nasıl sızdığını sordu. Biz de bilgisayarlarda bir sorun olmadığını söyledik. Andıç hazırlanması aşamasında toplantılar yapıldı. İnternet bilgisayarlarına ek güvenlik tedbirleri konulması konuşuldu. Murat Yüzbaşı (Tutuklu sanık Murat Uslukılıç) not tuttu, ben kaleme döktüm.”

Sarıkahya, tutuklu sanıklardan emekli Albay Dursun Çiçek’in kendisini, internet siteleriyle ilgili yeni alınacak alan adlarının ücretlerini ödeyebilmek için Bilgi Destek Şubesi adına kredi kartı çıkarıp çıkarılamayacağını öğrenmesi için Ziraat Bankası’na gönderdiğini söyledi.

Çiçek’in eşinin de Ziraat Bankası’nda çalıştığını ifade eden Sarıkahya, ”Eşi şube adına kredi kartı çıkarılamayacağını söyledi. Dursun Albay da ‘Ben de kendi kredi kartımla alırım’ dedi” diye konuştu.

-Sanal isimlerle mail atma-

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese de sabahki oturumda ”vasfiyılmaz, mehmet yavuztürk, tayfundurak” gibi sahte isimler adına e-posta adresleri alınarak gazetelerin köşe yazarlarına mailler atıldığını söyleyen Sarıkahya’ya aynı konuyla ilgili sorular yöneltti.

Sarıkahya, 2003 yılında 3-4 ay kadar internet kafelerden sahte isimlerle bu şekilde e-postalar attıklarını belirterek, daha sonra bu tür postaları Bilgi Destek Şubesi’nden gönderdiklerini söyledi.

Halen GATA’da sistem programcısı olarak görev yaptığını belirten Sarıkahya, internet kafelerden sanal isimlerle Avrupa Birliği Parlamenterlerine de Kıbrıs, PKK ve Ermeni soykırımı konularında e-mail attıklarını anlattı.

Özese, Sarıkahya’ya ”15 Eylül 2006’da ilhanselcuk@cumhuriyet.com.tr adresine Diyarbakır patlamasıyla ilgili Ahmet Yavuztürk adıyla e-posta göndermişsiniz” diyerek açıklama istedi.

Sarıkahya’da, o dönemdeki Şube Müdürünün, tutuklu sanıklardan emekli Albay Dursun Çiçek olduğunu belirterek, ”Dursun Albay bana vermiştir. Ben de göndermişimdir” dedi.

Özese, yine aynı şeklide 14 Mayıs 2006’da da Aydınlık dergisine mail atıldığını ifade edince Sarıkahya, bir liste oluşturulduğunu, listeye göre mailler atıldığını dile getirdi.

Sarıkahya’nın çapraz sorgusuna ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi.

Etiketler: » »
Share
304 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?