logo

kurumsal hosting
21 Nisan 2012

Barzani ve Erdoğan’dan ortak çağrı

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mesut Barzani arasında yapılan kritik görüşme sonrası 2 ismin eşzamanlı yaptıkları açıklama dikkat çekiciydi.

“IRAK’IN BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ”

Dünkü görüşme sonrası Katar’a giden Başbakan Erdoğan, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Dünkü görüşme ile ilgili soruları da yanıtlayan Erdoğan, Irak ‘ın bölünmesiyle ilgili soruya: “Irak’ın bütünlüğünden yanayız. Bölünme gibi bir durumdan büyük üzüntü duyarız” dedi.

“PKK’NIN SİLAH BIRAKMASI LAZIM”

Erdoğan, Mesut Barzani’yle yaptıkları görüşmede, terör örgütünün silah bırakmasının sağlanmasını ele aldıklarına dair haberlerle ilgili soruya, “Dün gündemimizde bu olmadı. Ama bu bizim Kuzey Irak’la yaptığımız görüşmelerde zaten gündemde olan bir başlık. Çünkü bölücü terör örgütü, bizim çağrımız o, silahı bırakması lazım. Silahı bıraktığı andan itibaren de zaten bizim Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak tavrımız nettir. Tamamiyle operasyonların durdurulması istikametindedir. Ama silahlar bırakılmadığı sürece devletin de operasyonları durdurması söz konusu değildir.”

İŞTE ERDOĞAN’IN O AÇIKLAMALARI

BARZANİ DE AYNI ÇAĞRIDA BULUNDU

Erdoğan’ın yapmış olduğu bu açıklamanın ardından Ankara’da gazetecilerle bir araya gelen Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani, PKK’ya silah bırakma çağrısında bulundu. Barzani yapmış olduğu açıklamada: “PKK’nın Kuzey Irak’ta hüküm sürmesine izin vermem. PKK acilen silah bırakmalı. Terörle mücadelede barışçıl her katkıyı vermeye hazırız. Terör savaşla bitmez.” dedi.

Share
315 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?