logo

kurumsal hosting
13 Mayıs 2011

Numan Kurtulmuş’tan 2023 uyarısı !

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin ekonomik programını anlattı.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ekonomik programlarının en temel hedefinin, ayrımcılığı ve yoksulluğu ortadan kaldırmak olduğunu belirtirken, halen uygulanmakta olan modelle 2023 yılında bütçe gelirinin tamamının iç borç faizine gideceğini öne sürdü.Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Merkezi’nde partisinin ekonomik programını anlatan Kurtulmuş, şu noktalara değindi:

Adaletsiz kalkınma

Türkiye ekonomisi büyüyor, rakamsal olarak büyüyor, Türkiye kalkınıyor, Ama Türkiye’deki kalkınma da adaletsiz bir kalkınmadır. Bu adaletsiz kalkınmanın nasıl adaletli bir kalkınmaya dönüştürüleceğiyle ilgili, Türkiye ekonomisinin yapısal olarak değiştirilmesini öngören bir programa sahibiz.

638 milyar TL’lik israf

Türkiye’nin ekonomik sisteminde iki temel açık bulunuyor. Bunlardan birisi cari açık, diğeri de bütçe açığı. Türkiye kaynakların heba edildi. 8 yılda 360 milyar dolar dış kaynak, 278 milyar dolar iç kaynak olmak üzere toplamda 638 milyar dolarlık kaynak israf edildi. 1950-2002 yıllara arasında toplam 46 milyar dolar cari açığı olan Türkiye Ak Parti iktidarında toplam 187 milyar dolar cari açığa ulaştı.

Makası değiştirmeli

Bu ekonomik modelin, sistemin değiştirilmeden sürmesi, Türkiye’nin ‘mevcut istikrarla’ yola devam etmesi halinde, 2023 yılına gelindiğinde Türkiye’nin bütçe gelirinin tamamı iç borç faizine gidecek. Bu durum bir ülkenin iflası anlamına gelir. Onun için ekonomide ‘makas’ı değiştirmek gerekli.

Etiketler: » » » » »
Share
747 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?