logo

kurumsal hosting
22 Mayıs 2011

Aylık geliri 200 liranın altında olan kimse kalmayacak!

Bakanlar hesabı yine tutturamadı. Aylık 200 TL komik bir rakam. 200 TL’ye kiralık ev var mı? İnsanlar çadırda mı yaşıyor? Elektrik, su faturalarını ve kuru ekmeği hesaba katarsak bu aile 200 TL ile 1 hafta yaşayabilirse bence Guinness rekorlar kitabına girer.
İstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifini ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ”Yoksullukla mücadele konusunda önümüzdeki dönemde şöyle bir hedef koyduk: Aylık geliri 200 liranın altında olan hiç kimse kalmayacak. Önümüzdeki iktidar döneminde gerçekleştirmek için ortaya koyduğumuz hedef bu. İnşallah onu da çözeceğiz” dedi.

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifini ziyaret eden Bakan Dinçer, burada yaptığı konuşmada, ”Torba Kanun”da taksicileri de yakından ilgilendiren ikinci bir düzenleme yaptıklarını anımsatarak, düzenlemeye göre, trafik kazalarında suç işleyen taraf olunsa bile sağlık hizmetlerinin ücretsiz verildiğini kaydetti. Karşı tarafa verilecek sağlık hizmetinin de bu kapsamda olduğunu belirten Dinçer, ”Bunun için sigorta şirketlerinde düzenleme yapıyoruz. Araç için kasko yaptırıldıktan sonra bu sigorta hizmetleri ile ilgili oluşan toplam bedelin yüzde 20’sini biz onlardan peşin peşin yıl içerisinde tahsil edeceğiz. Hem devlet olarak harcamaları kendi cebimizden yapmayacağız, özel sigorta şirketlerinden alacağız hem de size herhangi bir sağlık hizmeti masrafı yükletmeyeceğiz. Oldukça iyi ve güzel bir uygulama oldu” dedi.

”Çocuklarımızı eğitmeden, yoksulluktan kurtulamayız” diyen Dinçer, en çok iş bulan kesimin üniversite mezunları olduğunu söyledi. Dinçer, “2002 yılında aylık geliri 50 liranın altında olan insan sayısı toplam nüfusumuzun binde ikisiydi ama 2008’den beri bu ülkede artık aylık geliri 50 liranın altında olan insanımız kalmadı. Aylık geliri 100 liranın altında olan kişi sayısı 2002 yılında yüzde 4 civarındaydı. Bu oran da binde 2’ye düştü. Yine aylık geliri 200 liranın altında olanların oranı yüzde 28 iken bu rakam yüzde 4’e düştü” diye konuştu.

Etiketler: » » »
Share
299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?