logo

kurumsal hosting
06 Nisan 2013

Enerji Bakanı Taner Yıldız: Önümüzdeki Yıl 36 Ton Altın Çıkaracağız (3)

BAKAN YILDIZ 2’NCİ İKTİSAT KONGRESİNE KATILDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde düzenlenen ‘Gümüşhane 2’nci İktisat Kongresi’ne katıldı. Türkiye’deki büyüme ve değişimin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini belirten Bakan Yıldız, şöyle dedi:

“Türkiye; değişirken büyüyen, aynı zamanda büyürken de o değişimi yönetmek durumunda kalan bir ülkedir. Şu ana kadar bizden önceki iktidarlar döneminde yapılan yanlışların gerek telafi edilmesi, doğruların üzerine de daha fazla doğru eklenmesi açısından da bu uygun olacaktır. Doğruyu yapmaya borçlu olanlar yalnızca bu ülkeyi yöneten iktidar partileri değil aynı zamanda akademisyenler, sivil toplum örgütleri, toplumun dinamikleri, her türlü yasama, yürütme ve yargı organlarıyla beraber bir uzlaşı kültüründe yapılan işlemlerdir. Türkiye bunu yakalamak zorundadır ve şu ana kadar yapılanlar halkımızın, milletimizin tercihlerine konan her türlü vesayetin ortadan kalkması ile beraber inşallah daha da fazla rayına oturmaktadır.”

Dünyada ciddi bir ekonomik kriz olduğunu, şirketlerin yanında ülkelerin bile çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkeler iflasın eşiğinde ama Türkiye buna rağmen büyümesini devam ettiriyor. Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesine 10 yıldan beri çok büyük bir çaba ve katkı konuldu. Tabii ki bu büyüme yalnızca iktisadı, ekonomisi, siyaseti ve yönetimiyle değil, aynı zamanda beyniyle, zihni, kalbi, sağduyusu, sezgileri ile bir büyüme. Yani Türkiye’deki obez bir büyüme değil. Gittiğimiz uluslararası toplantılarda bizim söylediğimiz rakamların tekrar edilmesini isteyerek, ‘Yanlışlık yok değil mi?’ diyorlar. Çünkü kendi ülkelerinin 6-7 yıllık büyüme oranlarını bir yıl içerisinde gerçekleştiren bir Türkiye’den bahsediyoruz.”

Türkiye’nin 60 milyar dolarlık enerji ithalat rakamlarından şikayet edildiği halde bunun 36 milyar dolarının binek araçlardan kaynaklandığının gözden kaçırıldığını ifade eden Bakan Yıldız, “Külfetinden şikayet ederken, nimetinden faydalanırken, bunların hepsini doğru yerlere koymak zorundayız. Bizler 10 yıllık iktidarımızla beraber refah seviyesini geri dönülmeksizin daima ileriye dönük çalışmalarla artırmak durumundayız” dedi.

Gümüşhane 2’nci İktisat Kongresi’ne Bakan Yıldız’ın yanı sıra Gümüşhane Milletvekilleri Feramuz Üstün ve Kemalettin Aydın, Doğan Holding CEO’su Yahya Üzdiyen, işadamı Necati Kurmel ve diğer ilgililer de katıldı.

KOORDİNASYON KURULU’NDA KONUŞTU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümüşhane İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hidroelektrik santrali kuran firmaların lisans ihale, su kullanım veya özelleştirme bedelini ödememesi halinde satış hasılatından kesinti yapacaklarını anlattı. Yıldız, şunları söyledi:

“‘HES’lerin ürettiği elektrikten bir pay yerel yönetimlere verilebilir mi diye talepler aldık. Bunu değerlendirdik. Bizim en son 2 hafta içerisinde çıkardığımız bir kanunla yani Harçlar Kanunu’nda yapılan değişiklikle eğer o HES, lisans ihale, su kullanım veya özelleştirme bedelini ister verdiği teklifle isterse başka bir gerekçeyle ödememişse, onlar için yıllık satış hasılatının yüzde 1.5’unda kesinti yapacağız. Bunun da yüzde 90 civarındaki oranını o illerin Özel İdarelerinin bütçelerine aktaracağız. Dolayısıyla Gümüşhane, Artvin, Trabzon, Giresun gibi küçük nehir tipi santrallerin çok bulunduğu yerlerde bu tür bir fayda sağlanmış olacak. Bu konuyu da burada kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

ÖA(TM/İD)

Kaynak: haber3.com
Share
562 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?