logo

kurumsal hosting
06 Nisan 2013

Almanya’da kızlara ayrı spor dersi tartışması

Hükümet sözcü yardımcısı Georg Streiter, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, Merkel’in uyumu insanların bir arada yaşaması açısından önemli gördüğünü belirterek, insanların birbirinden ayrı tutulmasının ise uyuma ters düşeceğini ifade etti.

Öneri Steinbrück’e ait

Söz konusu öneri, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Peer Steinbrück’den geldi. Steinbrück, geçtiğimiz çarşamba günü vatandaşlarla yaptığı sohbette, Müslümanların inancı dikkate alındığında, Müslüman kız ve erkek öğrencilerin beden eğitimi derslerinin ayrı yapılmasının mümkün olabileceğini söylemişti. Steinbrück, Focus dergisine yaptığı açıklamada da, söylediği sözleri geri almayacağını ifade etti. Steinbrück, Müslüman ailelerin çocuklarını spor derslerine göndermemek için çocuklarına doktor raporu almasının çözüm olamayacağını savundu.

Önerinin yankıları

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz’dan, Steinbrück’e destek geldi. Özoğuz Focus dergisine verdiği demeçte, Steinbrück’ün Federal İdare Mahkemesi’nin konuya ilişkin bir kararını dile getirdiğini belirterek, bundan bir skandal yaratılmasını anlamadığını söyledi.

Bavyera İçişleri Bakanı Hrıstiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Joachim Herrmann ise öneriye karşı çıkarak, Steinbrück’ün “uyum politikası konusunda hiçbir bir fikri olmadığını” savundu.

Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ise Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Steinbrück’ü eleştirerek, kız ve erkek öğrencilerin cinsiyet arası eşitliği okulda küçük yaşlardan itibaren öğrendiğini belirtti.

Kaynak: haber7.com
Share
675 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?