logo

kurumsal hosting
23 Mart 2012

Zammın kaymağını maliye yiyor

Ancak, KDV’deki nispi oran nedeniyle LPG, motorin ve benzin fiyatı içindeki KDV tutarı litre başına 10 ila 19 kuruş zamlandı. Zam Maliye’ye gitti
 
Maliye, akaryakıt ürünleri üzerindeki ÖTV ve KDV oranlarına 2010’dan bu yana tek kuruş zam yapmamasına karşın, vergi tutarı litre başına LPG’de 10 kuruş, motorinde 18 kuruş, benzinde ise 19 kuruş arttı. Uluslararası konjonktür ve döviz kurundaki artışa bağlı olarak akaryakıta gelen her zam, vergi miktarını otomatik olarak artırdı.

İki tür vergi uygulaması

Maliye Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve KDV olmak üzere iki tür vergi alıyor. ÖTV maktu, yani parasal tutar olarak alınıyor. Maktu tutarlar en son 2009 sonunda artırıldı. O günden bu yana da ÖTV zammı yapılmadı. Halen litre başına 95 oktan benzinden 1 lira 89 kuruş, motorinden 1 lira 30 kuruş ve LPG’den de 1 lira 28 kuruş ÖTV alınıyor. KDV ise nispi uygulanıyor. ÖTV ve maliyetten oluşan fiyat üzerinden yüzde 18 KDV alınıyor. Dolayısıyla ÖTV vergisi üzerinden de KDV geliri elde ediliyor.

Vergi zammı yok

Maliye’nin vergi ve maktu tutarlarında herhangi bir artışa gitmemesine karşın akaryakıttaki vergi artışının sırrı ise KDV’de yatıyor. KDV nispi olduğu için fiyat arttıkça KDV miktarı tutar bazında artıyor. BUGÜN’ün yaptığı hesaplamalara göre hiç vergi zammının olmadığı 2009’da 2,01 lira olan 1 litre LPG fiyatının1 lira 59 kuruşu vergiden oluşuyordu. Bugün 1 lira 69 kuruşa ulaştı. 10 kuruşluk artış, vergi zammı olmadığı halde 60 litrelik her bir depoda 6 lira fazladan vergi ödendiğini gösteriyor.
 
Depoda 11,5 lira fark

Aynı dönemde 1 litre motorin fiyatının 1,74 lirası vergiydi. Bugün 1,92 liraya çıktı. 18 kuruşluk bu vergi zammı her bir deponun 10,8 lira zamlı dolmasına neden oluyor. Yine

95 oktan benzinin litre fiyatı içerisindeki vergi tutarı da en son vergi zammıyla 2 lira 41 kuruşa yükselmişti. Hiç vergi zammı yapılmadığı halde bugün bu rakam 2 lira 60 kuruşa ulaştı. Aradaki 19 kuruşluk vergi artışı deponun 11,5 lira vergi zammıyla dolduğunu işaret ediyor.

Şimşek ‘Tek kuruş zam yapmadık’ dedi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son vergi zamlarından sonra, şunları söylemişti: “2009’un sonundan bu yana ne benzine ne motorine ne de başka akaryakıt ürünlerine bir tek kuruşluk vergi zammı gelmemiştir. Zam denilen şey tamamen uluslar arası petrol fiyatlarından kaynaklanmaktadır.”

HABER: Erdoğan SÜZER/BUGÜN GAZETESİ

Share
340 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?