logo

kurumsal hosting
23 Mart 2012

Wushucuların Gözü Yine Zirvede

Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz, Gençler ve Büyükler Avrupa Wushu Şampiyonası’nda takım halinde birinci olmayı hedeflediklerini söyledi.

Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı ve Wushu Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ebubekir Şahin’i makamında ziyaret eden Akyüz, 25-31 Mart tarihlerinde Estonya’nın başkenti Tallinn’de yapılacak olan Gençler ve Büyükler Avrupa Wushu Şampiyonası’na iddialı hazırlandıklarını belirtti.

Şampiyonaya üç takımla katılacaklarını bildiren Abdurrahman Akyüz,

“İstanbul, Ankara, Sivas ve Sakarya’da düzenlediğimiz ve halen devam eden kamplarda bu şampiyonaya hazırlandık ve tam takım olarak gitmeye karar verdik. Türkiye’ye daha çok madalya kazındırmak, ülkemizin madalya sayısına katkı yapmak istiyoruz” dedi.

Akyüz, bir önceki Avrupa şampiyonasında takım halinde ikinci olduklarını anımsatarak, bu şampiyonaya 52 sporcu ile katılacaklarını ve en az 50 madalya kazanmak istediklerini dile getirdi.

Tallinn’de ayrıca Avrupa Wushu Kongresi’nin de yapılacağına ve federasyon başkanı olarak buna da iştirak edeceğine değinen Akyüz, “Wushu, tüm dünyada bir güneş gibi parlıyor. Avrupa’da da yaygınlaşmasını istiyoruz. Ayrıca, Türkiye’de yapılan dünya şampiyonasından sonra Avrupa’da ilgi artarak devam etmeye başladı. Türkiye’nin wushuya ilgisi diğer ülkeleri de teşvik ediyor” diye konuştu.

Başkan Akyüz, 2013 yılında yapılacak oylamayla olimpiyat oyunlarına katılıp katılmayacaklarının belirleneceğini, bir aksilik olmaması halinde tam olimpik branş olacaklarının altını çizerek, “Biz, en üst düzey yöneticilerimizin bu konuya daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Ülke olarak 2020 olimpiyatlarına adayız. Bizim sporcularımız bu olimpiyatlara hazır. Ülkemize olimpiyatlarda en fazla madalyayı getireceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Wushunun Türk insanının vücut yapısına çok uygun olduğunu, bunu bizzat Çinlilerin söylediğini kaydeden Abdurrahman Akyüz, wushunun Sakarya Üniversitesi’nde ders olarak okutulduğunu ve bu konuda iki Çinli hocanın kendilerine yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

-Şahin, akademi vurgusu yaptı-

Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı ve Wushu Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ebubekir Şahin ise wushunun estetik bir spor olduğu için göze çok hoş göründüğünü dile getirdi.

Sporun geliştirilmesi ve toplum tarafından daha da iyi algılanabilmesi için bir akademi kurulması gerektiğine dikkati çeken Şahin, bu konuda altyapı çalışmalarının vakit geçirilmeden hazırlanması gerektiğini bildirdi.

Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Nedim Çetin de sadece Sakarya’da bin 150 antrenör yetiştirdiklerini söyledi.

Çetin, “Wushu, beden ve ruh sağlığının rehabilite edilmesi için mükemmel bir spor. Onun için bu spor dalı toplumun tüm katmanlarına yayılmalı ve özel destek verilmelidir” dedi.

– ANKARA

Share
210 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?