logo

kurumsal hosting
23 Mart 2012

Maroviç’in Hayatı Kitap Oluyor

Dinler arası diyaloğun önemli isimlerinden biri olarak görülen Vatikan’ın eski İstanbul Temsilcisi Monsenyör George Maroviç’in hayatı kitap oluyor.

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Faruk Tuncer, tedavi gördüğü İstanbul Özel Sema Hastanesi’nde dün kalp durması sonucu vefat eden Maroviç’in hayatını kitaplaştıracak.

Tuncer AA muhabirine yaptığı açıklamada, Maroviç’in hayatıyla ilgili kitap yazmaya karar verdiğini söyledi.

Maroviç ile konuşurken “Bunca anılarınız var. Bunların kaybolmaması ve ileride gelecek kuşaklara aktarılması için yazmayı düşünmez misiniz-” diye sorduğunu ifade eden Tuncer, şöyle devam etti:

“Sen yazmazsan ben yazacağım diye kendisine takılırdım. Çeşitli vesilelerle kendisiyle bir araya geldiğimizde hayatıyla ilgili notlar tuttum, o notları bir araya getirdim. Elimde Maroviç’in 80 yıllık hayatını aksettirecek bir çalışma var. O çalışmayı kısa sürede kitap haline getirmeyi düşünüyorum.”

Tuncer, kitapta Maroviç ile ilgili pek çok hatıranın yer alacağını dile getirerek, “Özellikle Fethullah Gülen ile ilgili olan anılarını etkileyici buluyorum. 1998’de Fethullah Gülen ile Roma’ya papayı ziyarete gitmişlerdi” diye konuştu.

Maroviç’in Türk vatandaşlığı almasından büyük heyecan duyduğunu ifade eden Tuncer, “Türk kimliğini eline aldığına ve o heyecanına bizzat şahit oldum” dedi.

Tuncer, “Bizim bir Müslüman olarak onun yanında dua etmemiz, onu çok duygulandırıyordu” diye konuştu.

Maroviç’in Balkanlar’dan gelen anne ve babasının İstanbul’da tanıştığını, Maroviç’in de Bakırköy’de doğduğunu belirten Tuncer, Maroviç’in Türkiye’den ayrılmayı hiç düşünmediğini sözlerine ekledi.

– İSTANBUL

Share
347 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?