logo

kurumsal hosting
05 Şubat 2012

Facebook 1.5 milyar dolar vergi ödeyecek

Facebook haberleri. İnternetin en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, bu yıl 1.5 milyar dolar vergi yükümlülüğüyle en çok vergi ödeyenler listesine girecek.

Zuckerberg’in ödeyeceği vergilerin, Facebook’u ilk kurduğundan kendisine verilen hisse opsiyonlarından elde ettiği 5 milyar dolara yakın gelirden kesileceği tahmin ediliyor. 27 yaşındaki kurucunun hisselerini satıp mayıs öncesinde yapılacak halka arzdan önce, vergisini ödemesi bekleniyor.

Zuckerberg’in bugüne kadar hiç hisse satmadığı belirtiliyor.
İnternette açılan her 5 sayfadan 1’i Facebook’ta açılıyor.
Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, ABD’de internette açılan her 5 sayfadan 1’ini oluşturuyor. Hitwise şirketinin ocak ayında gerçekleştirdiği araştırmaya göre ABD’deki her 11 internet kullanıcısından biri Facebook’a tıklıyor. Facebook’un 845 milyon kullanıcısından 800 milyonunun kadın olduğu açıklandı. 7 üst düzey yöneticisi de erkeklerden oluşan şirket 2011 yılında 3.7 milyar dolar gelir, 1 milyar dolardan fazla kâr elde etti. 5 milyar dolarlık halka arz sonrasında 75 milyar dolar ila 100 milyar dolar arasında bir değere sahip olması beklenen Facebook’ta bulunan fotoğraf ve videolar da 100 milyon GB’yi aştı.
Facebook’un ödediği vergi ülkemizdeki birçok şirketin mal varlığından daha çok.

Etiketler: »
Share
475 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?