logo

kurumsal hosting
14 Şubat 2012

Balyoz davası savcısından savunmaya çağrı

Balyoz Davası savcısı Hüseyin Kaplan ‘Artık savunma makamı ihbar kaynağı ya da saati tartışmalarını bir kenara bırakıp belgelerin
gerçekliğini araştırmalıdır’ dedi.

Balyoz Planı Davası’nda savcı Hüseyin Kaplan, artık savunma makamının ihbar kaynağı ya da saati tartışmalarını bir kenara bırakıp belgelerin gerçekliğini araştırması gerektiğini belirterek, ”Ancak savunma makamı hala savcıda suç bulma peşine düşmüştür. O delilleri oraya savcı koymamıştır” dedi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan salonda yapılan duruşmada, tutuksuz sanık Binbaşı Cem Çağlar’ın savunması tamamlandı.

Daha sonra söz alan emekli Orgeneral Çetin Doğan, Gölcük’teki Donanma Komutanlığında yapılan aramadan kısa bir süre önce iki görevlinin zemin altındaki kabloların sıkıştığını söyleyerek, odanın karolarını kaldırdığını öne sürerek, kabloların sıkıştığı yer ile aramada ele geçirilen belgelerin aynı yer olduğunu kaydetti.

Kabloyu düzeltmeye giren görevlilerin tam yerini bilmesinin şüphe uyandırdığını söyleyen Doğan, ”Oraya belgeleri koyan kim ise belki poşeti açarken kabloya dokunmuştur. Belki de onu düzeltmeye gelmiştir. Bunların göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bu yüzden davalar mantar gibi türedi” dedi.

Daha sonra söz alan tutuklu sanık Binbaşı Kemalettin Yakar, kablonun sıkıştığını görevlilerin nasıl bildiğinin araştırılması gerektiğini kaydetti.

Yakar, kabloların kopmadığını, şüpheli bir durumun ortaya çıktığını kaydetti.

Bunun üzerine söz alan tutuklu sanıklardan Astsubay Erdinç Yılmaz, Doğan ve Yakar’ın bahsettiği görevlilere kapıyı kendisinin açtığını kaydederek, ”Görevliler, ‘Kabloların sıkışık olduğunu’ belirterek odayı açmamı istedi. Odayı birlikte açtık, karoları birlikte kaldırdık. Kablolar gerçekten de sıkışmıştı. Olması gerekenden yukarıdaydı kablolar. Düzelttiler ve çıktılar, ben yanlarındaydım, gördüm” diye konuştu.

Daha sonra araya giren Mahkeme Başkanı Ömer Diken, belgeleri bu görevlilerin oraya koyduğunun ileri sürüldüğünü belirterek, ”Böylelikle sorun çözülmüş oldu” ifadelerini kullandı.

-”’Mahkeme heyeti uzaydan mı geldi”-

Bu arada bir kısım sanık avukatları, mahkeme başkanı ve heyeti ön yargılı olmak ve ihsas-ı rey kullanmakla suçladı.

Sanık avukatlarının yeri geldiğinde ihsas-ı rey vurgusu yaptığına değinen Mahkeme Başkanı Ömer Diken, mahkeme başkanının istediği zaman soru sorma hakkının olduğunu ve bunun ihsas-ı reye yorulmasının doğru olmadığını kaydederek, ”Mahkeme heyeti uzaydan mı geldi? Mahkeme heyeti soru sorar” dedi.

Ardından söz isteyen tutuklu sanık Koramiral Deniz Cora, ihbar saatinden çok kısa bir süre sonra savcının baskın için Gölcük Donanma Üssü’ne gittiğini ve bunun kafalarda soru işareti oluşturduğunu kaydetti.

Arama izninin nöbetçi mahkeme tarafından verildiğini ifade eden Mahkeme Başkanı Diken, emniyetin bir yandan izin isterken bir yandan da baskın yapılacak yerde hazırlık yaptığını dile getirdi.

Sürecin bu şekilde daha hızlı işlediğini belirten Diken, ”İzin çıkarsa arama gerçekleşiyor, yoksa emniyet güçleri geri çekiliyor. Konu bundan ibaret” dedi.

-”Cumhuriyet savcısı suçlu gibi gösterilmeye çalışılıyor”-

Savcı Hüseyin Kaplan da sanık Mehmet Cem Çağlar’a aramaya gelen savcının kanunsuz arama yapıp yapmadığını ve ele geçirilen belgelerin oradan alınıp alınmadığını sordu.

Çağlar da aramanın kanuna uygun olarak yapıldığını, elde edilen belgelerin de zeminin altındaki bölmeden alındığını belirtti.

Bunun üzerine aramada usulsüzlük olmadığını dile getiren Savcı Kaplan, ”Artık savunma makamı ihbar kaynağı ya da saati tartışmalarını bir kenara bırakıp belgelerin gerçekliğini araştırmalıdır. Belgelerin orada tutulmasında gerekli işlemler yapılmamış, tutulması gereken raporlar tutulmamış, askeri usul ve kanunlara uyulmamıştır. Ancak savunma makamı hala savcıda suç bulma peşine düşmüştür. O delilleri oraya savcı koymamıştır. Cumhuriyet savcısı suçlu gibi gösterilmeye çalışılıyor. Cumhuriyet Savcısı olayı öğreniyor, arama yapıyor ve delilleri elde ediyor” ifadelerini kullandı.

Sanık ve avukatların taleplerini alınmasına ara veren mahkeme heyeti duruşmayı 15 Şubat Çarşamba gününe erteledi.

Etiketler: » »
Share
334 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?