logo

kurumsal hosting
14 Şubat 2012

6 ilde 758 köyle ulaşım sağlanamıyor

Yurt genelinde etkili kar yağışı nedeniyle 6 ilde, 758 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

Alınan bilgiye göre yurt genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle, Sivas’ta 285, Tunceli’de 88, Malatya’da 63, Bitlis’te 161, Muş’ta 148, Kayseri’de 13 köy yolu ulaşıma kapandı.

Sivas Kriz Merkezi’nden alınan bilgiye göre, kar yağışı nedeniyle 25’i merkeze bağlı 285 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdare ekipleri de yol açma çalışmalarını sürdürüyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle 1 köye de elektrik verilemiyor.

Tunceli İl Özel İdare Genel Sekreteri Hüseyin Şimşek ise il genelinde etkili kar yağışı nedeniyle, 88 köy yolunun ulaşıma kapandığını belirtti. Şimşek, karla mücadele çalışmalarının, 8 ekip tarafından aralıksız yürütüldüğünü kaydetti.

Malatya’da ise kar yağışı nedeniyle 63 köy yolu ulaşıma kapalı. Özel İdare ekipleri, köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Bitlis Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada da kentteki kar yağışı ve tipi nedeniyle, 161 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi. Yollarının ulaşıma açılması için İl Özel İdaresine ait 10 bakım şantiyesindeki 68 iş makinesi ve 18 ekiple karla mücadele çalışmalarının yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada, İl Özel İdaresine ait ekiplerin köylerden gelecek acil durumlara müdahale etmek için hazır bekletildiği de kaydedildi.

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Varol Barış, kar yağışının durmasıyla birlikte ekiplerin yol açma çalışmasına devam ettiğini söyledi. Barış, şimdiye kadar 212 köy yolunun yeniden ulaşıma açıldığını, 148’inin ise halen kapalı olduğunu belirtti.

Kar yağışı ve çığ düşmesi nedeniyle Kozma Dağı mevkisinde ulaşıma kapanan Muş-Kulp karayolunda yol açma çalışmalarına yeniden başladıklarını ifade eden Karayolları 113.Şube Şefi Sülhattin Ömeroğlu ise şu bilgiyi verdi:

”Tüm ekiplerimizi Muş-Kulp karayolunu yeniden ulaşıma açmak için bölgeye yönlendirdik. Ekiplerimiz şu anda çığın düştüğü bölgede çalışmalarına devam ediyor. Kar kalınlığının 4-5 metreye ulaşması, çığ tehlikesi ve bölgede sürekli tipinin etkili olması, ekiplerin çalışmalarını zorlaştırıyor. Buna rağmen çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz ve 1-2 gün içerisinde Muş-Kulp karayolunu yeniden ulaşıma açacağız.”

Kayseri’de ise 13 köy yolu ulaşıma kapalı olduğu, İl Özel İdaresi ekiplerinin yol açma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

(EKİP-YSA-RİN)

13.02.2012 16:48:41

Etiketler: » »
Share
337 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?